ne puteti gasi pe: facebook twitter wordpress youtube picasa
MEDIA ROOM



12.03.2012 | Sectorul cercetarii: cum sta Romania in comparatie cu alte tari?
12.03.2012 | Evaluarile-pilot la finalul claselor a II-a, a IV-a si a VI-a vor avea loc in intervalul 9-23 Mai
07.03.2012 | A aparut numarul 12 al revistei Stiinta si Tehnica
06.03.2012 | Cat de mari sunt taxele scolare in tarile dezvoltate si cat de facil este accesul studentilor la burse si imprumuturi

 vezi toata lista
 

Directioneaza 2% catre un ONG!

SHARE: tweet this

In fiecare an, contribuabilii romani au ocazia de a decide ei insisi catre cine directioneaza o parte din impozitul pe venit datorat statului, insa desi in ultimii ani s-au inregistrat progrese, numarul celor care se implica in “Campania 2%” ramane destul de mic.

Astfel, in 2009, doar 1,3 milioane dintre cei 7 milioane de contribuabili au completat si depus formularele 200 si/sau 230 prin intermediul carora au directionat 2% din impozitul pe venit datorat statului catre un ONG, o unitate de cult sau catre finantarea unor burse private, in 2010 cifra urcand la 1,53 milioane.

In sume absolute, in 2010 au fost directonati 117 milioane lei dintr-un total posibil de 370 milioane lei, iar pana in 15 mai 2011 avem posibilitatea de directiona alti 360 milioane lei rezultati din impozitul pe venit platit anul trecut.

Potrivit unui studiu realizat de ziarul Adevarul, cele mai mari 20 de fundatii din Romania au un buget total cumulat de 40 milioane euro (detalii aici), iar in acest context, suma de 80-90 milioane euro ce poate fi directionata anual de catre contribuabili este imensa.

Cu acest bani, ONG-urile pot oferi mai mult sprijin celor care au nevoie de el, mai ales in sectoarele in care implicarea statului este minimala sau ineficienta.

Fundatia Dinu Patriciu promoveaza “Campania 2%”, gasiti mai jos lista ONG-urilor pe care le sprijinim.

Fundatii care activeaza in Sectorul Medical

Fundatia pentru SMURD – www.fundatiapentrusmurd.ro
Asociatia Romana Anti-SIDA – www.arasnet.ro
Salveaza Vieti – www.salveazavieti.ro
 
Fundatii care activeaza in Sectorul Educatiei

Asociatia Ovidiu Rom – www.ovid.ro
Sustin Educatia – www.sustineducatia.ro
Centrul Filia – www.centrulfilia.ro
Edu for All Brasov – www.eduforall.ro
Organizatia CROS - www.cros.ro

Fundatii care activeaza in Sectorul protejarii Mediului

Viitor Plus – www.viitorplus.ro
Group Initiative for Animals – www.gia.ro
Asociatia Salveaza Dunarea si Delta – www.salvatidelta.ro
 
Fundatii care ofera Ajutor Umanitar

Asociatia P.A.V.E.L. – www.asociatiapavel.ro
Hospice Casa Sperantei – www.hospice.ro
Salvati Copiii – www.salvaticopiii.ro
 
Implicare sociala si Dezvoltare Comunitara

Fundatia de Sprijin Comunitar – www.fsc.ro
Fundatia Sensiblu – www.fundatiasensiblu.ro
Agentia de dezvoltare comunitara Impreuna – www.agentiaimpreuna.ro
Fundatia RUHAMA – www.ruhama.ro

Jurnalism

Asociatia Media DoR

05.05.2011

Numar de vizualizari: 6729