Directioneaza 2% catre un ONG!

In fiecare an, contribuabilii romani au ocazia de a decide ei insisi catre cine directioneaza o parte din impozitul pe venit datorat statului, insa desi in ultimii ani s-au inregistrat progrese, numarul celor care se implica in “Campania 2%” ramane destul de mic.

Astfel, in 2009, doar 1,3 milioane dintre cei 7 milioane de contribuabili au completat si depus formularele 200 si/sau 230 prin intermediul carora au directionat 2% din impozitul pe venit datorat statului catre un ONG, o unitate de cult sau catre finantarea unor burse private, in 2010 cifra urcand la 1,53 milioane.

In sume absolute, in 2010 au fost directonati 117 milioane lei dintr-un total posibil de 370 milioane lei, iar pana in 15 mai 2011 avem posibilitatea de directiona alti 360 milioane lei rezultati din impozitul pe venit platit anul trecut.

Potrivit unui studiu realizat de ziarul Adevarul, cele mai mari 20 de fundatii din Romania au un buget total cumulat de 40 milioane euro (detalii aici), iar in acest context, suma de 80-90 milioane euro ce poate fi directionata anual de catre contribuabili este imensa.

Cu acest bani, ONG-urile pot oferi mai mult sprijin celor care au nevoie de el, mai ales in sectoarele in care implicarea statului este minimala sau ineficienta.

Fundatia Dinu Patriciu promoveaza “Campania 2%”, gasiti mai jos lista ONG-urilor pe care le sprijinim.

Fundatii care activeaza in Sectorul Medical

Fundatia pentru SMURD – www.fundatiapentrusmurd.ro